Karolína Kučerová & Jakub Demartini

Eclipse• Eclipse • Eclipse • Eclipse • Eclipse • 


Mé servírovací talíře odrážejí jednoduchost
a transcendenci, podobnou tomu, co člověk vidí,
když se dívá na noční oblohu.
Tvá sada táců Eclipse je inspirována vesmírem, je za tím dlouhodobý zájem, nebo šlo spíše o vizuální okouzlení?

Vzhledem k tomu, že obvykle točím na hrnčířském kruhu, hledala jsem nový tvar a techniku, kterou bych svůj semestrální projekt vytvořila. Tvar elipsy jsem zvolila pro její silnou symboliku (plodnost, koloběh života, přirozená planetární cesta). Ve své práci se snažím vytvářet objekty, které přesahují povrchovou úroveň pouhé „vizuální fascinace“. Usiluji o to, aby mé předměty vzbuzovaly nevědomou přitažlivost nebo měly hlubší účinek na diváka. To je motiv provázející moji tvorbu. Vybrala jsem si téma vesmíru, protože má na nás všechny přirozeně vliv, to doufám, reflektují mé servírovací talíře Eclipse.

Co by tě nejvíc potěšilo, kdyby někdo naservíroval na těchto talířích? Plánuješ je běžně používat nebo jde spíše o artefakt?

Servírovací talíře by vypadaly skvěle, i kdyby zůstaly prázdné na stole. Nejlépe jen jeden. Jako váza. Primárně jsou ale určeny k použití. Přála bych si, aby byly používány na večeřích a oslavách s přáteli, kde by se všichni rozdělili o jídlo ze servírovacích talířů. Dovedu si představit pečenou zeleninu a ryby. Talíře zdobí citron a salát jako zářivá směsice barev, místnost je plná smíchu, pár skleniček vína a úžasný nepořádek, potom, co se všichni najedli.


Karolína Kučerová 
︎@karokuc
︎karokuc.com

Jakub Demartini
︎ demartini.jak@gmail.com 
︎@ demartinium
Mark