Pavel Kolařík & Eda Babák

Maličkost • Maličkost • Maličkost • Maličkost • 


Tuto pečlivě zdobenou českou lahůdku nese žena
v kroji, který se také zdobí velmi pečlivě a bohatě.
Odkazuje tak na pohostinnost lidových slavností.
Proč zrovna chlebíček?

Chlebíček, to je moje srdcová záležitost. Vůbec si bez toho nedokážu představit svátky. Jelikož bydlím jen s taťkou, tak prostě co si neuděláš, to nemáš. Dělá mi radost je vyrábět, ale zase nemám rád, když ty chlebíčky někdo hrozně rychle sní a vůbec si neužije, kolik jsem do toho dal práce. Bez chlebíčků není oslava.

Proč jsi se rozhodl zrovna pro kroj? Proč tato barevnost?

Protože pocházím z Moravy, konkrétně z Valašska. Mám tetu na Slovácku, takže k tomu mám blízko. Je hrozně moc variant krojů, ale nechtěl jsem je nějak konkretizovat, každopádně tam jsou náznaky Valašského kroje – dlouhá sukně s krajkovými rukávy. Barevná dekorace u těchto krojů není tak velká, takže i proto jsem si ho vybral. Nechtěl jsem, aby chlebíček rušil až moc barevný kroj.


Chodíš do nějakého řeznictví nebo lahůdkářství? Máš nějaké oblíbené?

Haha, jo, mám! Jmenuje se řeznictví Kosina, je kousek od Staroměstské. Fakt jako retro pecka, tam se zastavil čas tak před 20 lety, je to tam super. I když si občas myslím, že se tam ty věci dělají furt stejně – tak jako na punkáče, že tam občas možná nedodržují nějaké předpisy. Ti to tam prostě flákne paní s šufánkem z kotlíku do kotlíku a jdeš. Ta atmosféra je super.


Pavel Kolařík
︎ @pavelkolari

Eda Babák
︎ eda.babak@gmail.com
︎ @eda_babak
Mark